W  piątek, 20 września, w ramach dorocznej akcji „Sprzątanie Świata”, mnóstwo ludzi na całym świecie zbierało zalegające odpady. W Polsce w tym wydarzeniu wzięły udział wszystkie nadleśnictwa oraz tysiące wolontariuszy w różnym wieku. Zbierali śmieci w różnych miejscach: w lasach, przydrożnych rowach i innych miejscach użyteczności publicznej, które są najbardziej narażone na negatywne działania człowieka.

        Odpady, które w dużej mierze zalegają naszą planetę to między innymi: szkło, plastik i papier. W naszej okolicy, na dzikich wysypiskach można znaleźć też szyby, części samochodowe, a nawet drewniane palety. Musimy pamiętać, że tego typu tworzywa rozkładają się nawet kilkaset lat. Papier, zanim całkowicie się rozłoży może minąć nawet ponad 20 tygodni, skórka od banana przeleży 6 miesięcy, karton po mleku 5 lat, puszka po napoju 200 lat, plastikowa butelka 450 lat, a szkło nawet 500 lat! To przerażające.

       Jak co roku, dzieci i młodzież z naszej szkoły, odpowiedziały na zaproszenie do sprzątania lasu i bardzo licznie stawili się w wyznaczonych miejscach, z których w kilkuosobowych zespołach z leśniczymi, nauczycielami i opiekunami udali się do pobliskich lasów zbierać śmieci.  Trzeba przyznać, że młodzież z roku na rok coraz chętniej bierze udział w przedsięwzięciu, przez które uczą się poszanowania przyrody i dbania o czyste środowisko.

Zapraszamy do galerii zdjęć.                                                                                 Adm

Sprzątanie NP1-2 Las 1 Las 15 Las 16