Szkoła`

Przez krew idziem w jutra wschody
Duma ogniem lica płoni
Że idziemy jako oni.
A z krwi naszej życie wzięła
Ta, co jeszcze nie zginęła…

            7 listopada 2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Młodowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności.

              W obecności całej społeczności uczniowskiej, Dyrekcji szkoły, nauczycieli i rodziców, uczniowie klas: czwartej, piątej i szóstej przypomnieli nam historię naszej ojczyzny, ciężkie czasy niewoli, ale także wzbudzili w nas refleksje. Dzieje naszej Ojczyzny to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zniknęło z map Europy na 123 lata. Uczniowie wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przedstawili  sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przypomnieli daty trzech najważniejszych powstań, podkreślając wkład ich uczestników w budzenie świadomości narodowej. Ukazali ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze, chór szkolny śpiewał pieśni patriotyczne o rozterkach i uczucia walczących o niepodległość. Ich przywiązanie do Tej, co nie zginęła, sprawiło, że wychodzili  z najtrudniejszych opresji, stawiali czoło poważnym problemom egzystencji narodowej.

          Niech przedstawione fakty, teksty, melodie przypominają nam dzieje  naszej państwowości. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości, dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.                                                                                                                                            Paulina Huk

ŚN Akademia 2 ŚN Akademia 7 ŚN Akademia 16 ŚN Akademia 20 Na więcej zdjęć z uroczystości zapraszamy do naszej galerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz