Szkoła`

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę – apel

W związku z wystąpieniem silnych mrozów i obfitych opadów śniegu Wójt Gminy Lubaczów zwraca się z apelem do mieszkańców o zabezpieczenie zwierząt domowych oraz o dokarmianie ptaków.

Zima to czas szczególnie dokuczliwy dla zwierząt mieszkających na zewnątrz, w tym wolno żyjących kotów oraz psów w kojcach i przy budach. Pomóżmy naszym pupilom i przenieśmy je do ocieplanych pomieszczeń. W okresie zimy ważne jest, aby zapewnić psom ocieploną budę poprzez wyizolowanie jej styropianem, wyłożenie słomą lub kocem oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką.      Codziennie podawajmy naszym zwierzętom ocieploną wodę do picia, a ciepłą karmę najlepiej dwa razy dziennie. Pamiętajmy o kotach wolno żyjących, są one naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z gryzoniami, zapewnijmy im w okresie dużych mrozów wejście do piwnicznych korytarzy czy budynków gospodarczych.

Pamiętajmy również by zwierzęta gospodarskie nie pozostawały bez opieki w otwartym terenie.

Śnieżna i mroźna zima to wyzwanie także dla ptaków, gdyż.                                     

 Można im pomagać wywieszając karmniki i dokarmiając je sukcesywnie naturalną  karmą,  niezepsutą, suchą i pozbawioną soli.

Raz zaczętego dokarmiania nie wolno przerywać, ponieważ ptaki przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania i  czekając przy większych mrozach na ponowienie karmienia, niekiedy giną.

Wójt Gminy Lubaczów zwraca się do mieszkańców o wyczulenie na wszelkie zaobserwowane przypadki pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków zimowych.