PrzedszkoleSzkoła`

„Dzisiaj w dniu Święta Ojczystej Flagi

Pamiętać nie problem o Tobie Polsko bez trzeciorzędnej uwagi.

Kiedy pamiętam o Tobie Ojczyzno – Polsko przez cały rok,

To i dziś w te Święta Ojczyste do zadumy i wzruszeń tylko jeden krok.”

Mieczysław Borys

„Jedna była — gdzie? Pod Tobrukiem.
Druga była — gdzie? Pod Narvikiem.
Trzecia była pod Monte Cassino.

A każda jak zorza szalona,
biało-czerwona, biało-czerwona!
czerwona jak puchar wina,
biała jak śnieżna lawina,
biało-czerwona.”

Konstanty Ildefons Gałczyński

 

Wiersze Mieczysława Borysa i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przypominają nam o dniu 2 maja – Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w którym Polakom towarzyszy refleksja o szczytnych kartach historii Polski. Przedszkolaki i uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Młodowie obchodzili to święto wyjątkowo uroczyście.

Gromada zuchowa „Słoneczka” oraz uczniowie klas III rozdawali wszystkim pracownikom szkoły wykonane przez siebie biało – czerwone chorągiewki.

Klasa II w biało – czerwonych strojach wykonała kotyliony oraz liście w barwach narodowych oraz przeprowadziła dyskusję,  która miała uświadomić, jak ważny jest szacunek dla polskiej flagi i jakie zachowania są niegodne młodego Polaka.

Przedszkolaki w czasie zajęć miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. W programie znalazły się okolicznościowe wiersze, znane piosenki. Później  w biało- czerwonym korowodzie udali się na spacer uliczkami Młodowa i Karolówki i odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Było bardzo uroczyście, nastrojowo i biało – czerwono.      DAL