• Wycieczka klas IV i V
     • Wycieczka klas IV i V

     • Spośród organizowanych działań w okresie jesiennym w naszej szkole, niewątpliwie na uwagę zasługuje wycieczka klas IV I V, która odbyła się 15 listopada 2022 roku. Uczniowie pod opieką wychowawców – Pani Aldony Zaborniak i Pani Barbary Mazurkiewicz oraz Pani Pauliny Huk wybrali się na wycieczkę do Jarosławia.

      Wyprawa miała charakter zarówno rozrywkowy, jak i edukacyjny.

      Pierwszą częścią planu tego dnia było obejrzenie filmu animowanego pt. „Nel i tajemnica Kurokota” w „Kinie na Biegunach”, znajdującego się w galerii handlowej „Stara Ujeżdżalnia”. Po seansie grupa uczniów została zaproszona na posiłek w restauracji Pizza Hut. Nie zabrakło też czasu wolnego na drobne zakupy.

      Następnym punktem planu naszego wyjazdu było zwiedzanie podziemi miasta Jarosław. Jego założycielem był książę kijowski Jarosław Mądry, żyjący w XII wieku, lokując gród na wzgórzu św. Mikołaja – doskonałym miejscu obronnym, nad rzeką San. Od imienia tejże osobliwości powstała nazwa miejscowości.

      Młodzież, pod opieką przewodnika dowiedziała się wielu ciekawych informacji o ówczesnym życiu mieszkańców, poprzez obejrzenie filmu o powstaniu tego rejonu, zwiedzenie rekonstrukcji dawnych izb, które stanowiły centrum życia w XVI-XVII wieku.

      Nasi wychowankowie mieli okazję zapoznania się z historią handlu, tajnikami przewożenia wówczas niemalże niespotykanych na co dzień towarów, m.in. w postaci owoców cytrusowych, rzadkich gatunków ryb, które były transportowane z portu gdańskiego za pomocą wielkich łodzi, wędrujących przez kilkanaście dni linią wodną w drodze powrotnej do zwiedzanego przez nas miasta.

      Niezwykłe wrażenie wywarła opowieść o strasznej powodzi, która mocno zagrażała istnieniu Jarosławia. Prace naprawcze zajęły przybyłym górnikom kilkadziesiąt lat. To dzięki nim możemy nadal cieszyć się i podziwiać uroki tego miejsca.

      Uczniowie z ogromną uwagą przyglądali się wszystkiemu, co ich otaczało. Część edukacyjna wyjazdu mocno ich zdumiła. Słuchali ze zrozumieniem, o czym świadczył fakt, że bezbłędnie odpowiadali na pytania podsumowujące lekcję.

      Za wzorowe zachowanie należy się nagroda! W związku z tym faktem wyruszyliśmy do restauracji Mc’Donald’s, co bardzo ucieszyło młodzież. Każdy miał okazję wykazać się samodzielnością poprzez własny wybór posiłku oraz opłacenie rachunku zamówienia. Po mile spędzonym czasie udaliśmy się do autokaru. Kierowca szczęśliwie i bezpiecznie przywiózł wszystkich do Młodowa. Nasza przygoda dobiegła końca. Miejmy nadzieję, że już niedługo znów nie braknie zachwytów podczas następnej wycieczki.

    • Zielona energia
     • Zielona energia

     • Zielona energia to nasza przyszłość.Uczniowie kl.4 dowiedzieli się jakie są przyjazne planecie sposoby wtwarzania energii elektrycznej.Podsumowaniem zajęć był konkurs rysunkowy. Nagrody książkowe nauczycielki biologii otrzymali: Martyna Kolbuszewska i Kacper Cozac.

      Wyróżnione prace narysowali Jakub Cisek i Patryk Hawrylak.

    • Gminna Liga Piłki Nożnej Dziewcząt
     • Gminna Liga Piłki Nożnej Dziewcząt

     • Dnia 19 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach odbyła się Gminna Liga Piłki Nożnej Dziewcząt klas IV-VI. Nasza drużyna w składzie: Magdalena Lis, Martyna Janczura, Oliwia Cisek Oliwia Dryblak Wiktoria Powoda, Milena Dach,Martina Cybul i Ewa Jabłońska odniosła jedną wygraną i trzy porażki.

      Tabela po I turnieju:

      1.SP Krowica Sama 10 pkt.

      2.ZSP Lisie Jamy 8 pkt.

      3.SSP Załuże 4pkt

      4.ZSP Młodów 3pkt

      5.ZSP Basznia Dolna 2pkt

      Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

    • ,,Być jak Ignacy..." c.d. programu
     • ,,Być jak Ignacy..." c.d. programu

     • Kolejna lekcja w ramach programu ,,Być jak Ignacy..." została zrealizowana. Tym razem uczniowie klasy 8a zapoznali się z postacią wielkiego naukowca z Polski - Stefana Drzewieckiego, wynalazcy i konstruktora m.in peryskopu oraz łodzi podwodnej zasilanej akumulatorem. Zajęcia te były też okazją do własnej twórczej pracy uczniów - najpierw podczas składania łódki z papieru, a później zapalniczki odpornej na wodę. Efekty naszej pracy i przede wszystkim dobrej zabawy widać na zdjęciach!

    • "Per aspera ad astra"
     • "Per aspera ad astra"

     • 17 listopada 2022 roku uczniowie klasy 8a mieli zaszczyt uczestniczyć w uroczystej akademii poświęconej pamięci profesora Franciszka Misztala, która odbyła się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisich Jamach.

      Po części artystycznej reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Mini Olimpiadzie Szybowcowej „Smyki na start”. Zawody składały się z dwóch etapów: warsztatów, na których uczestnicy samodzielnie przygotowywali modele szybowców, a następnie zawodów rozgrywanych w konkurencji na najdalszy lot. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali pracownicy Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

      Piotr Szczygieł i Krzysztof Waniewski uplasowali się na wysokich lokatach. Zaszczytne III miejsce zajął Hubert Młodziński.

      Naszym uczniom gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych.

    • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     • 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.

      Uczniowie oraz grono pedagogiczne z naszej szkoły rowniez dziś dołączyli do akcji , poprzez napisanie na karteczkach miłych, pozytywnych słów, które następnie zostały wylosowane przez innych uczniów oraz nauczycieli, wywołując uśmiech na twarzy u każdego biorącego udział w zabawie.

      Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

    • Spotkanie z policją
     • Spotkanie z policją

     • W piątek 18 listopada gościliśmy w naszej szkole panie policjantki z KPP w Lubaczowie. Mówiły o kwestiach związanych z bezpieczeństwem i roli policji. Dziękujemy za jak zawsze ciekawe i pouczające spotkanie

    • Podsumowanie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
     • Podsumowanie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Libriarianship - IASL) w 1999 roku, a od 2008 roku cały miesiąc – październik.

           Święto  ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły i rozwój zainteresowań czytelniczych.

           W ramach obchodów tego przedsięwzięcia zaproszono uczniów do aktywnego uczestnictwa w konkursach  i do odwiedzania biblioteki szkolnej, zapoznania się z nowościami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz do korzystania ze zbiorów.

      Oto wyniki szkolnych konkursów zorganizowanych przez bibliotekę szkolną oraz chętnych nauczycieli  z różnych klas.

       

      1.  Konkurs plastyczny – dla klasy I „Zakładka do książki”

      I miejsce: Kubiszyn Marcelina

      II miejsce: Kropiowski Antoni

      III miejsce: Felkel Maja

       

      2. Konkurs plastyczny – dla klasy II „Mój ulubiony bohater bajkowy”

      I miejsce: Staromiejska Emilia

      II miejsce: Bryl Oliwia

      III miejsce: Piwoda Dawid

       

      3. Konkurs plastyczny – dla klasy III „Obwoluta do książki”

      I miejsce: Antonik Maja

      II miejsce:  Andryszczyk Barbara

      III miejsce:  Szpyt Adam

       

      4. Konkurs dla uczniów klas IV-V  polegający na wykonanie plakatu reklamującego bibliotekę szkolną.

      I miejsce :  Hałucha Julia, Furgała Patrycja

      II miejsce: Kolbuszewska Martyna

      III miejsce: Czerniak Oliwia

       

      5. Konkurs dla uczniów klas VI – VIII na najlepsze hasło promujące czytanie książek lub napisanie listu do ulubionego autora.

      I miejsce: Maryjko Emilia

      II miejsce: Janczura Patrycja

      III miejsce: Lis Magdalena

       

      Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

    • Spotkanie z Panią Ireną Waniewską
     • Spotkanie z Panią Ireną Waniewską

     • W dniu 14.11.22 klasa 8a spotkała się z niezwykła osobą, pasjonatem nauki i naukowcem, który przez wiele lat prowadził badania na Politechnice Wrocławskiej - Panią Ireną Waniewską. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze i dotyczyło treści niezwykle skomplikowanych a zarazem niesamowitych - fizyki kwantowej. Nasz gość w sposób przystępny i przyjazny uczniom poruszył tematy związane z kwantami, naturą fotonu oraz wszechobecnymi falami. Spotkanie to przeprowadzono w ramach realizacji projektu ,,Być jak Ignacy" przez nasze koło naukowe.

    • Spotkanie z Panią Małgorzatą Nawrocką
     • Spotkanie z Panią Małgorzatą Nawrocką

     • W dniu 15.11.2022 w Domu Kultury w Młodowie odbyło się spotkanie z pisarką, dziennikarką oraz pedagog Małgorzatą Nawrocką. Nasi uczniowie z klas 7-8 mieli możliwość poznania świata literackiego od strony autorki wielu książek oraz otrzymali bardzo cenne wskazówki jak rozpocząć własną przygodę z pisaniem.

      Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie!

    • Wycieczka do Rzeszowa
     • Wycieczka do Rzeszowa

     • W poniedziałkowy poranek, 7 listopada 2022 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Rzeszowa – kl. VI a, VI b i VII wraz z Paniami Edytą Buczko, Małgorzatą Dudek i Iwoną Furgałą. Celem naszej wyprawy było obejrzenie spektaklu „Blaski i cienie” w Teatrze Maska, który bardzo się spodobał charakteryzując się swoją oryginalnością. Drugim punktem programu była wizyta w Parku Trampolin Grawitacja, w którym zabawa okazała się przednia! Na koniec udaliśmy się na posiłek i drobne zakupy do Galerii Rzeszów. Wycieczka udała się wyśmienicie! Do następnego razu.

    • Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2022r.
     • Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2022r.

     • Przedstawiamy relację oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Młodowie. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. odprawionej przez ks. Sławomira Szewczaka w kościele parafialnym. Następnie pochód udał się do Parku Niepodległości gdzie odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt, przemówienia okolicznościowe i akademia w wykonaniu uczniów naszej szkoły pod opieką pani Aldony Zaborniak i pana Pawła Młodowca. Obchody zakończył piknik rodzinny, podczas którego można było również zagrać w harcerskie gry terenowe.

    • Spotkanie z Panią Józefą Kornagą
     • Spotkanie z Panią Józefą Kornagą

     • 9 listopada 2022 roku uczniowie klasy V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie, w ramach lekcji języka polskiego oraz zajęć bibliotecznych uczestniczyli w spotkaniu z Panią Józefą Kornagą – poetką pochodzącą z okolic Radymna, która obecnie już 30 lat mieszka i pracuje w Lubaczowie. Od kilkunastu lat jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej. Początek swojej twórczości wiąże z dniem śmierci Wisławy Szymborskiej – 1 lutego 2012 r. Wtedy właśnie powstał jej pierwszy wiersz.

      Naszego specjalnego gościa uroczyście przywitała Pani Dyrektor, wręczając kwiaty i upominek. Do podziękowań za przybycie dołączyły również Pani Małgorzata Antonik i Pani Paulina Huk.

      Twórczyni poezji przedstawiła swój talent literacki, deklamując szereg pięknych dzieł. Występ rozpoczęła wierszem pt. „Tęsknota”. Nie dało się ukryć, że dla Pani Józefy szczególną wartość stanowi nasz kraj , a przede wszystkim obszar Lubaczowa. Świadczą o tym utwory takie, jak: „Ojczyzna”, „Moja mała ojczyzna”, „ Lubaczowska kołysanka”, które w niezwykły sposób przedstawiła swoim słuchaczom.

      Podczas tego przedsięwzięcia klasa miała okazję nie tylko zapoznać się z wyjątkową stroną poezji, ale i z wiedzą na temat wartości rodzinnych, roli spełniania marzeń, szacunku dla drugiego człowieka, między innymi poprzez wysłuchania recytacji wiersza pt. „ Najcenniejszy skarb to miłość”.

      Nasza ciekawa świata młodzież miała okazję do zadawania nurtujących pytań, uzyskując wyczerpujących odpowiedzi.

      Nie zabrakło także chwili wzruszeń. Pani Józefa podzieliła się wieloma doświadczeniami życiowymi. Zainspirowała wszystkich historią powstania wiersza pt. „Mama”, który doskonale oddaje hołd najważniejszej osobie w życiu autorki. Z wielkim przejęciem emocjonalnym odczytała go uczennica kl. V - Wiktoria Zaborniak.

      Nasi wychowankowie mieli przyjemność czynnie uczestniczyć w tym spotkaniu, pięknie prezentując swój talent recytatorski.

      Oto oni:

      1. Michał Górski

      2. Wiktoria Zaborniak

      3. Regina Antonik

      4. Jakub Myklusz

      5. Oliwia Dryblak

      Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani podarunkami, zarówno ze strony naszego wspaniałego gościa, jak i z inicjatywy Pani Małgorzaty Antonik, która doskonale reprezentuje naszą szkolną bibliotekę.

      Dziękujemy za to niezwykłe spotkanie. Liczymy na ponowne przybycie Pani Józefy Kornagi.

    • Radosny patriotyzm
     • Radosny patriotyzm

     • „Barwy ojczyste” – Czesław Janczarski

      Powiewa flaga,
      gdy wiatr się zerwie.

      A na tej fladzebiel jest i czerwień.
      Czerwień to miłość,
      biel - serce czyste.
      Piękne są naszebarwy ojczyste.

      Radosny patriotyzm świeżo reaktywowanej GZ "Słoneczka" z Młodowa.

    • Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości
     • Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości

     • 11 listopada to jeden z najważniejszych dla każdego Polaka dni w roku. Wtedy przecież obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Wspominamy wydarzenia sprzed lat kiedy to Polska po 123 latach zaborów odzyskała suwerenność i powróciła na mapy. Uczniowie naszej szkoły z okazji tego wydarzania, pod opieką pani Aldony Zaborniak i pana Pawła Młodowca, przygotowali uroczystą akademię. Odbyła się ona w szkole w przeddzień święta – 10 listopada.

      Dzisiaj przedstawiamy zdjęcia z tej uroczystości. Jutro natomiast opublikujemy zdjęcia z oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

    • Kolejna Edycja Ligi Gminnej Szkół Gminy Lubaczów
     • Kolejna Edycja Ligi Gminnej Szkół Gminy Lubaczów

     • Ruszyła X Edycja Ligi Gminnej Szkół Gminy Lubaczów 2022/2023

      W sobotę 5 listopada 2022 r. w Zespole Szkolno– Przedszkolnym w Baszni Dolnej rozpoczęły się rozgrywki w ramach X Edycji Ligi Gminnej Szkół 2022/2023. Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Lubaczów Pan Wiesław Kapel. Uczestnikami rozgrywek są dziewczyny i chłopcy – uczniowie Szkół Podstawowych Gminy Lubaczów, podzieleni na trzy kategorie wiekowe: klasy I–III, IV-VI, VII-VIII.

      Pierwszy turniej Ligi rozegrali chłopcy klas IV-VI. Udział wzięło 5 szkół z terenu Gminy Lubaczów: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisich Jamach, Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu, Szkoła Podstawowa im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej, ZSP Młodów i Zsp Basznia Dolna.

      Wyniki :

      ZSP Basznia Dolna- ZSP Młodów 0:3

      SP Krowica- SSP Załuże 4:0

      ZSP Młodów- SP Krowica 0:1

      ZSP Lisie Jamy- ZSP Basznia 1:1

      SP Krowica- ZSP Lisie Jamy 1:1

      SSP Załuże- ZSP Młodów 0:10

      ZSP Lisie Jamy- SSP Załuże 2:0

      ZSP Basznia Dolna- SP Krowica 0:2

      SSP Załuże- ZSP Basznia Dolna 0:2

      ZSP Młodów- ZSP Lisie Jamy 2:0

      Tabela:

      Krowica- 10 pkt

      Młodów- 9 pkt

      Lisie Jamy- 5 pkt

      Basznia Dolna- 4 pkt

      Załuże- 0 pkt

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Jakub Bernacki, Łukasz Gruszczyk, Michał Górski, Kacper Szaj, Łukasz Czucha, Michał Misztal, Jarosław Serafin i Kacper Rawski.

      Kolejny turniej w ramach Ligi Gminnej rozegrają dziewczyny klas IV-VI, 19 listopada w Lisich Jamach.

    • Spotkanie ze strażakami
     • Spotkanie ze strażakami

     • We wtorek 8 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Młodowie. Dzieci i młodzież mieli okazję zobaczyć jak wygląda wóz strażacki i sprzęt pożarniczo – ratunkowy, przymierzyć hełm czy kurtkę. Ale przede wszystkim była to okazja do przypomnienia sobie bardzo ważnych zagadnień dotyczących bezpieczeństwach. Przypomnieliśmy sobie numery alarmowe, usłyszeliśmy między innymi o zagrożeniu ze strony czadu i poruszyliśmy zagadnienia związane z bezpieczeństwem na zbiornikach wodnych.

    • Charytatywne dyktando online
     • Charytatywne dyktando online

     • W dniach 11-13.11.2022 r. odbędzie się charytatywne dyktando online z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  Jest to wydarzenie cyklicznie organizowane przez serwis www.dyktanda.pl. W tym roku przeprowadzona zostanie już trzecia edycja. Dyktando co roku przyciąga tysiące uczestników, którzy niosą pomoc, a jednocześnie zażarcie rywalizują o dobry wynik. Może w nim uczestniczyć każdy - dorośli, młodzież i dzieci. 

      Środki zgromadzone w ramach tego wydarzenia zostaną przekazane Fundacji Zarys, która przeznaczy je na pomoc medyczną wysyłaną do Ukrainy. Fundacja do tej pory wysłała już osiem tirów z towarem o łącznej wartości 2,6 mln zł. W ramach dyktanda zbieramy środki na kolejnego tira.

      Aby dołączyć do dyktanda wystarczy zalogować lub zarejestrować się w serwisie Dyktanda.pl oraz kliknąć WEŹ UDZIAŁ na poniższej stronie:

      http://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2022?audio=1

      Organizatorem wydarzenia jest portal edukacyjny Dyktanda.pl, a treść dyktanda przygotowana została jak zawsze, specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego. Patronem medialnym wydarzenia jest kanał Historia Realna. Gorąco zachęcamy do wsparcia akcji poprzez udział w dyktandzie!